Revolucion portokallesh në Spanjë

Dy vëllezër u ofrojnë klientëve të tyre të bëhen sponzorë të pemëve të agrumeve dhe të koshereve të bletëve që gjenden në plantacionin e tyre dhe duan të nisin një revolucion bujqësor. Plantacioni "Naranjas del Carmen" në bregdetin e Detit Mesdhe në Spanjë përbëhet nga 25 hektarë dhe aty ka…

Çfarë nuk duhet të bëni kur zhgënjeheni

Pas ndarjeve në dashuri femrat bëhen më të mbyllura dhe cinike, por si duhet të reagojnë për të jetuar një dashuri siç duhet pas një zhgënjimi të madh.Më parë thuhej se historia e parë e rëndësishme e dashurisë, ishte ajo që do të zgjaste gjithë jetën. Por tashmë nuk funksionon…

Pse shuhen gjuhët? Dita Botërore e Gjuhës Amtare

6000 gjuhë janë të regjistruar në botë, sipas UNESCO-s. Gati gjysma e tyre mund të vdesë, më të rrezikuarat janë gjuhët indigjene. Gjithkund në botë gjuhët janë të rrezikuara nga shuarja -në Gjermani psh. gjuha e sorabishtes së ulët, e cila flitet në Gjermani nga gati 7000 vetë, apo në…

Ky është tmerr shfrytëzim kapitalist

Duke punuar kryesisht në diell, këto fotografi të bëra në fabrikën e tullave në Lalitpur, afër Kathamndu, Nepal, janë bërë dje, transmeton Express. Fabrikat në këtë vend janë bërë famëkeqe për përdorimin e punëtorëve fëmijë. Raportohet se në këtë vend gjenden 750 fabrika, edhe pse vetëm dy të tretat e…

Klosi: Administrata do të ketë rrogë minimale 37 mijë lekë

Vazhdojnë diskutimet me grupet e interesit për të vendosur pagën minimale. Qeveria shqiptare ka bërë kërkesë që paga minimale të ketë rritje, ndërkohë që ky projekt verndim është duke u diskutuar me grupet e interesit. Vetë minsitri i Mirëqënies Sociale dhe Rinisë, Blendi Klosi, ka deklaruar dhe aktualisht po diskutohet…

Parking te 'Qyteti Studenti', tre orë/50 lekë

Pas përfundimit të punimeve, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, tha se falë këtij investimi i jepet zgjidhje shqetësimit të qytetarëve për parkim dhe njëkohësisht ul edhe koston e këtij shërbimi. “I kemi dhënë përgjigje shqetësimit të shumë qytetarëve që jetojnë në ‘Qytetin Studenti’, atyre që vizitojnë fëmijët e…
Subscribe to this RSS feed