asd.jpg

Foto të rralla/ Shqipëria e viteve 1913-1914

Këto fotografi të rralla që datojnë qysh në vitet 1913-1914 përkatësiht nga koha e Mbretit Vid, vijnë të mbledhura nga shkrimtari, përkthyesi dhe studiuesi, Robert Elsie. "Oficerët holandezë të dërguar në Shqipëri në vitet 1913-1914 për të themeluar xhandarmërinë e parë të Shtetit të sapokrijuar shqiptar iu dhanë jo vetëm…

Fjalët e fundit të Themistokli Gërmenjit para vrasjes

Si u zhvillua procesi gjyqsor Pala paditëse në procesin gjyqsor kundër Themistokli Gërmenjit përbëhej nga Benuai, shefi i Syrtesë, pra, Sigurimit të ushtrisë, Drioja, inspektori i Sigurimit, dhe Glavani edhe ai oficer i lartë i Sigurimit. Në përbërjen e Këshillit të Lartë të Luftës ishin pesë ushtarakë francezë, si edhe…

“Brigadierja”, “Tornitorja” e “Ushtarët e Revolucionit” shkojnë në Athinë

Kel Kodheli me “Emrushi”, Androniqi Antoniu me “Autoportret”, “Refugjatët” e “Autoportreti” i Abdurrahim Buzës, Hasan Nallbani me “Shatë në krahë”, “Fëmijët” e “Brigadierja” e Spiro Kristos, “Prodhuesja e telave elektrikë” e Sotir Capos, “Tornitorja” e Zef Shoshit, “Në pultin e komandimit” nga Llambi Blido, “Ushtarët e revolucionit” të Pandi Meles,…

Tetor 2017 është 100 vjetori i Liceut në Korçë

Bëhet fjalë për 100 vjetorin e çeljes së Liceut në Korçë. "Në tetor të këtij viti do të festohet denjësisht 100 vjetori i çeljes së Liceut të Korçës, i cili dëshmon, megjithë ulje-ngritjet e një historie shpesh të ndërprerë, se nëse Franca është sot fuqia e 5-të ekonomike botërore dhe…
Subscribe to this RSS feed

Sport

Ky është Shenjt!

26 Prill, 2017 | No comments

E gjithë bota është rikthyer te elozhet për Lionel Messin. Mjaftoi vetëm një ndeshje e vetme që të gjithë të binden. “...

Sport

Fitojnë Kukesi dhe Skenderbeu

23 Prill, 2017 | No comments

Në fillim Emini, më pas Pejiç më penallti  shënuan për Kukësin, ndërsa Karioka dhe sërish kroati, shënuan pasi Tirana ...

Sport

Shorti vendos derb madrilen, buzëqesh Juve

21 Prill, 2017 | No comments

Shorti i hedhur në Nion të Zvicrës vendosi përballë Realin me Atletikon e Madridit, ndërsa Juventusi do të përballet m...

Te ndryshme

FOTO të rralla përpara Luftës së Dytë Botërore, ja si dukej një nga perlat e Shqipërisë

04 Maj, 2017 | No comments

Publikohen disa foto të rralla të zonës së Thethit përpara se Shqipëria të përfshihej në Luftën e Dytë Botërore. Th...

Te ndryshme

Burri kontrollon telefonin e gruas dhe i ikën truri nga mesazhet që lexon (Foto)

26 Prill, 2017 | No comments

Privatësia është e nevojshme dhe për ta ruajtur atë, ndonjëherë është mirë që të fshihen mesazhet sepse dashje pa dash...

Te ndryshme

10 vjeçarja që “sfidon” hapur Veliaj: Do të rrëmbej karrigen, ti ke shitur fiq, unë shes bonbone (Video)

22 Prill, 2017 | No comments

Jona është një vajzë 10 vjeçare e cila u bë pjesë e emisionit “Oktapod”, duke rrëfyer historinë e saj. Ajo del shet...