asd.jpg

Samiti i BE-së: Përsëritje e premtimit për Ballkanin

Krerët e shteteve dhe qeverive të BE-së tradicionalisht konsultohen në samitin e marsit për ekonominë, rritjen e saj e reformat. Por këtë herë ata do të konsultohen edhe për gjendjen në Ballkan. Presidenti i Këshillit të Bashkimit Europian, Donald Tusk do të donte ta zgjaste mandatin e tij edhe me…

Turqia varet nga Gjermania

Turqia është shumë më e varur ekonomisht nga Gjermania se anasjelltas. Presidenti Erdogan luan me zjarrin, kur e shan Gjermaninë, sepse realisht Turqia është ajo që varet shumë nga ky vend. Një vështrim në ekonomi. Zënkat e Erdoganit me gjemanët janë një shembull klasik i prerjes së degës ku je…

Kongresi popullor në Kinë

Në Kinë mbahet Kongresi Kombëtar Popullor. Si gjithmonë, propozimet e Partisë Komuniste do të miratohen! Kryeministri i Kinës Li, në hapje të Kongresit, i cili në praninë e 3000 delegatëve do të zgjatë 11 ditë, ka paraqitur raportin për zhvillimin ekonomik të vendit. Ai tha se zhvillimi ekonomik i vendit…

Si mund të ulesh kështu në Shtëpinë e Bardhë?

Një foto e Kellyanne Conway, këshilltare e presidentit Trump, e bërë në Dhomën Ovale të Shtëpisë së Bardhë po bën xhiron e botës. Conway është ulur mbi një kolltuk me këmbët mbi të dhe shumë amerikanë pyesin se si mund ta bëjë dikush këtë gjest? Fotoja është bërë gjatë takimit…

New York Times: Hapja e dosjeve të komunizmit? Shqiptarët thonë se është shumë vonë

“Ndërkohë që Shqipëria bën llogaritë me të kaluarën komuniste, kritikët thonë se është shumë vonë”. Ky është titulli i një shkrimi të gazetës NY Times, e cila trajton përpjekjet e Shqipërisë për të zbardhur të kaluarën e hidhur diktatoriale. Në qendër të shkrimit janë përpjekjet e kësaj qeverie për të…

Si t’i mbijetojmë epokës Trump

Pa u mbushur ende një muaj, Presidenti i SHBA-së Donald Trump ia ka dalë të shkaktojë kaos dhe pasiguri - dhe një shkallë frike e cila do ta bënte çdo terrorist krenar - me një ritëm trullosës. Ndërsa shumica e zyrtarëve të zgjedhur zakonisht dëshirojnë të jenë të hapur ndaj…

Politika e jashtme evropiane pa Trumpin

Shqetësimet për politikën e Donald Trumpit dhe tema të tjera ishin në rend të ditës në Konferencën e Sigurisë në Mynih. Ka ardhur koha e vendimeve, mendon Dagmar Engel. Asnjëherë më parë nuk ka pasur një interes kaq të madh për Konferencën e Sigurisë në Mynih, sa këtë vit. Në…

G20 duhet të bëjë atë që është e vetëkuptueshme

G20 pret me tension pasigurinë që vjen prej Uashingtonit. Presidenca gjermane e grupit G20 vendosi një kontrapunkt të dobishëm, siç u bë e qartë nga takimi në Bon, mendon Christoph Hasselbach. Deutschland G 20 Außenminister Treffen in Bonn Gruppenfoto (picture alliance/dpa/TASS/A. Shcherbak)"Të formësosh një botë të futur në rrjet". Kjo…
Subscribe to this RSS feed

Sport

Ky është Shenjt!

26 Prill, 2017 | No comments

E gjithë bota është rikthyer te elozhet për Lionel Messin. Mjaftoi vetëm një ndeshje e vetme që të gjithë të binden. “...

Sport

Fitojnë Kukesi dhe Skenderbeu

23 Prill, 2017 | No comments

Në fillim Emini, më pas Pejiç më penallti  shënuan për Kukësin, ndërsa Karioka dhe sërish kroati, shënuan pasi Tirana ...

Sport

Shorti vendos derb madrilen, buzëqesh Juve

21 Prill, 2017 | No comments

Shorti i hedhur në Nion të Zvicrës vendosi përballë Realin me Atletikon e Madridit, ndërsa Juventusi do të përballet m...

Te ndryshme

FOTO të rralla përpara Luftës së Dytë Botërore, ja si dukej një nga perlat e Shqipërisë

04 Maj, 2017 | No comments

Publikohen disa foto të rralla të zonës së Thethit përpara se Shqipëria të përfshihej në Luftën e Dytë Botërore. Th...

Te ndryshme

Burri kontrollon telefonin e gruas dhe i ikën truri nga mesazhet që lexon (Foto)

26 Prill, 2017 | No comments

Privatësia është e nevojshme dhe për ta ruajtur atë, ndonjëherë është mirë që të fshihen mesazhet sepse dashje pa dash...

Te ndryshme

10 vjeçarja që “sfidon” hapur Veliaj: Do të rrëmbej karrigen, ti ke shitur fiq, unë shes bonbone (Video)

22 Prill, 2017 | No comments

Jona është një vajzë 10 vjeçare e cila u bë pjesë e emisionit “Oktapod”, duke rrëfyer historinë e saj. Ajo del shet...