asd.jpg

Pagëzohen mijëra myslimanë të konvertuar

Mijëra refugjatë në Gjermani janë konvertuar nga feja islame në atë të krishterë, megjithëse konvertimi përbën një rrezik për besimtarët myslimanë. Kishat e pavarura pagëzojnë mjaft prej tyre. Ai ka pagëzuar më shumë se 1200 refugjatë. Gottfried Martens është pastor i Kishës së Shën Triadhës, një Kishë e Pavarur evangjeliste-luterane…

Si e përdor Kremlini mafian ruse në Evropë

Një një raport të ri thuhet se grupet mafioze ruse po veprojnë në Evropë në emër të Kremlinit.Thuhet se zyrtarët në Moskë e përdorin krimin e organizuar edhe për sulme kibernetike. Tensionet mes Moskës dhe Perëndimit kanë shpërthyer pas aneksimit të Krimesë nga Rusia në vitin 2014, kur Kremlini ka…

Presidenti i ardhshëm i Francës dhe ekonomia franceze

Franca, ekonomia e dytë më e madhe e eurozonës është në krizë. Kandidatët e balotazhit, Emmanuel Macron dhe Le Pen ofrojnë zgjidhje të ndryshme për daljen nga kriza. Premtimi për të luftuar papunësinë e lartë është pjesë e çdo lloj fushate zgjedhore në Francë. Radhazi kanë dështuar politikanët francezë në…

Ylli i ri Macron dhe konkurrentja e fortë Le Pen

Franca votoi dhe balotazhin e siguruan Emmanual Macron dhe Le Pen. Zgjedhjet u pritën me interes të madh, për shkak se ato konsiderohen si vendimtare për drejtimin nga do të shkojë Europa. Ylli i ri i politikës franceze, Emmanuel Macron, i cili hyri në këto zgjedhje si drejtues i lëvizjes…

Koment: Edhe një votim për Brexitin

Parlamenti britanik votoi pro zgjedhjeve të parakohshme. Kryeministrja May shpreson që me zgjedhjet ta forcojë pozicionin negociues ndaj BE për Brexitin. Por këtu kryeministrja britanike gabohet, komenton Georg Matthes. Më pas askush nuk duhet të ketë mundësi të thotë që britanikët nuk patën shans për të zgjedhur midis alternativave. Sepse…

"Feçori, arrogant e prepotent, luante letra gjithë natën".Zbulohet letra e Sigurimit

Në numrin e kaluar, përveç një dokumenti sekret të ish-sekretarit të Komitetit të Partisë së rrethit të Durrësit, Muho Asllani, dërguar Komitetit Qendror, u njohëm edhe me një raport-informacion të përpiluar po në vitin 1982, nga sekretari i Komitetit të Partisë së Degës së Brendshme të Durrësit, Vangjel Gugu. Në…

Mirupafshim BE - lamtumirë Skoci?

Çfarë kaosi! Pikërisht ai bashkim, që është më i rëndësishmi për mbështetësit e Brexit, kërcënon tani të shpërbëhet: Mbretëria e Bashkuar. Sepse Nicola Sturgeon, drejtuesja e nacionalistëve skocezë, e ka seriozisht. Nicola Sturgeon është kundërshtarja e vërtetë e Theresa May-t dhe për më tepër një kundërshtare shumë e mirë. Ofensivën…
Subscribe to this RSS feed

Sport

Ky është Shenjt!

26 Prill, 2017 | No comments

E gjithë bota është rikthyer te elozhet për Lionel Messin. Mjaftoi vetëm një ndeshje e vetme që të gjithë të binden. “...

Sport

Fitojnë Kukesi dhe Skenderbeu

23 Prill, 2017 | No comments

Në fillim Emini, më pas Pejiç më penallti  shënuan për Kukësin, ndërsa Karioka dhe sërish kroati, shënuan pasi Tirana ...

Sport

Shorti vendos derb madrilen, buzëqesh Juve

21 Prill, 2017 | No comments

Shorti i hedhur në Nion të Zvicrës vendosi përballë Realin me Atletikon e Madridit, ndërsa Juventusi do të përballet m...

Te ndryshme

FOTO të rralla përpara Luftës së Dytë Botërore, ja si dukej një nga perlat e Shqipërisë

04 Maj, 2017 | No comments

Publikohen disa foto të rralla të zonës së Thethit përpara se Shqipëria të përfshihej në Luftën e Dytë Botërore. Th...

Te ndryshme

Burri kontrollon telefonin e gruas dhe i ikën truri nga mesazhet që lexon (Foto)

26 Prill, 2017 | No comments

Privatësia është e nevojshme dhe për ta ruajtur atë, ndonjëherë është mirë që të fshihen mesazhet sepse dashje pa dash...

Te ndryshme

10 vjeçarja që “sfidon” hapur Veliaj: Do të rrëmbej karrigen, ti ke shitur fiq, unë shes bonbone (Video)

22 Prill, 2017 | No comments

Jona është një vajzë 10 vjeçare e cila u bë pjesë e emisionit “Oktapod”, duke rrëfyer historinë e saj. Ajo del shet...