asd.jpg

Koncerni Peugeot Citroën blen Opelin

Me blerjen e Opelit, koncerni PSA Peugeot Citroën synon të rrisë produktivitetin. Koncerni francez PSA Peugeot Citroën bleu koncernin Opel duke krijuar në këtë mënyrë një gjigant të ri në sektorin e prodhimit të automjeteve. Blerja kushtroi 1.3 miliardë euro. Koncerni i ri do të jetë koncerni automobilistik i dyti…

Peshku shqiptar në rrjeten e gurtë te BE

Helidoni është një sipërmarrës shqiptar i suksesshëm i përpunimit të peshkut. Ai thotë se ka investuar 6 milionë euro në fabrikën e tij në Durrës, por për arsye që nuk varen nga ai, fabrika e tij mbyll dyert çdo korrik.Arsyeja është e paimagjinuashme, quhet Bashkimi Europian. “Kuotat aktuale të eksportit…

Para zgjedhjeve bum koncensionesh nga qeveria

Sipas Agjencisë Kombëtare të Trajtimit të Koncesioneve, deri në fund të vitit të kaluar Shqipëria ka dhënë mbi 166 kontrata koncesionare.Pjesa dërrmuese janë në fushën e energjisë, kryesisht për ndërtimin e hidrocentraleve, por mes tyre edhe kontrata që kanë transferuar tek privatët shërbime parësore publike si në shëndetësi, në fushën…

Para zgjedhjeve bum koncensionesh nga qeveria

Sipas Agjencisë Kombëtare të Trajtimit të Koncesioneve, deri në fund të vitit të kaluar Shqipëria ka dhënë mbi 166 kontrata koncesionare.Pjesa dërrmuese janë në fushën e energjisë, kryesisht për ndërtimin e hidrocentraleve, por mes tyre edhe kontrata që kanë transferuar tek privatët shërbime parësore publike si në shëndetësi, në fushën…

Çfarë gruri po na sjellë Serbia?

Fabrika e prodhimit të miellit “Atlas”, një nga më të mëdhatë në vend, po punon së fundmi me vetëm 40% të kapacitetit. Aksionerët e saj kanë investuar 21 milionë euro në teknologji bashkëkohore për të prodhuar rreth 300 tonë miell në ditë, por përgjatë vitit 2016 është shfrytëzuar vetëm një…

Hoti: Ka rritje ekonomike, por paradoks është punësimi

Pavarësisht se vendi ynë ka rritje ekonomike, kjo nuk është reflektuar në shifrat e punësimit. Altin Hoti, zv/rektor në universitetin “Mesdhetar” sqaron në emisionin “Ekopolitikë” të gazetares Aurora Sulçe në Rtv Ora News, thotë se kjo paradoksale dhe jep arsye pse ndodh. Dorian Teliti, këshilltar për ekonominë pranë grupit parlamentar…

Bankat vendosin ti transferojnë paratë jashtë Shqipërisë

Bankat nuk kanë besim të investojnë në ekonominë shqiptare, por preferojnë t'i transferojnë paratë e tyre jashtë Shqipërisë. Statistikat më të fundit zyrtare nga Banka e Shqipërisë tregojnë se vetëm vitin e kaluar bankat transferuan jashtë vendit rreth 50 miliardë lekë ose mbi 370 milionë euro. Këto janë vetëm paratë…

Vlahutin: Biznesi i huaj s'ka besim te gjyqësori

Gjatë prezantimit të një sondazhi nga Shoqata e Investitorëve të Huaj, Ambasadorja e BE së në Tiranë, Romana Vlahutin, është shprehur se shqiptarët, ashtu si biznesi i huaj, nuk kanë besim te sistemi gjyqësor në vend.Vlahutin tha se kjo situatë duhet të ndryshojë, dhe se reforma në gjyqësor do të…

Qeveria shpërblen Policinë, rritje page brenda dhe jashtë orarit të punës

Performanca në rritje e punës së Policisë së Shtetit duket se ka bindur qeverinë që të miratojë rritjen e pagave për punonjësit e rendit. Kjo u zyrtarizua ditën e sotme, ku gjatë mbledhjes së Këshillit të Ministrave, qeveria vendosi që të rrisë shpërblimet për punonjësit e policisë, si për orët…

Lagarde flet mbi ekonominë amerikane nën admininstratën e re

Shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar Christine Lagarde shprehu optimizëm të dielën se planet e presidentit amerikan Donald Trump për shkurtimin e taksave dhe shtimin e shpenzimeve në infrastrukurë do të nxisin ekonominë amerikane, por mund të shkaktojnë probleme për ekonomitë në mbarë botën.Zonja Lagarde tha se përparimet e ekonomisë amerikane,…
Subscribe to this RSS feed

Sport

Ky është Shenjt!

26 Prill, 2017 | No comments

E gjithë bota është rikthyer te elozhet për Lionel Messin. Mjaftoi vetëm një ndeshje e vetme që të gjithë të binden. “...

Sport

Fitojnë Kukesi dhe Skenderbeu

23 Prill, 2017 | No comments

Në fillim Emini, më pas Pejiç më penallti  shënuan për Kukësin, ndërsa Karioka dhe sërish kroati, shënuan pasi Tirana ...

Sport

Shorti vendos derb madrilen, buzëqesh Juve

21 Prill, 2017 | No comments

Shorti i hedhur në Nion të Zvicrës vendosi përballë Realin me Atletikon e Madridit, ndërsa Juventusi do të përballet m...

Te ndryshme

FOTO të rralla përpara Luftës së Dytë Botërore, ja si dukej një nga perlat e Shqipërisë

04 Maj, 2017 | No comments

Publikohen disa foto të rralla të zonës së Thethit përpara se Shqipëria të përfshihej në Luftën e Dytë Botërore. Th...

Te ndryshme

Burri kontrollon telefonin e gruas dhe i ikën truri nga mesazhet që lexon (Foto)

26 Prill, 2017 | No comments

Privatësia është e nevojshme dhe për ta ruajtur atë, ndonjëherë është mirë që të fshihen mesazhet sepse dashje pa dash...

Te ndryshme

10 vjeçarja që “sfidon” hapur Veliaj: Do të rrëmbej karrigen, ti ke shitur fiq, unë shes bonbone (Video)

22 Prill, 2017 | No comments

Jona është një vajzë 10 vjeçare e cila u bë pjesë e emisionit “Oktapod”, duke rrëfyer historinë e saj. Ajo del shet...