Analiza e krizës, suksesi i “sherrit” dhe dështimi i negociatorëve

Analistët e shtypit shqiptar flasin për temperatura të larta në të cilat ndodhet politika shqiptare dhe shpjegojnë arsyet e dështimit të negociatave PS-PD nën monitorimin e faktorit ndërkombëtar. “Dështimi lidhet vetëm me një gjë, kërkesat e opozitës që po na nxjerrin jashtë praktikave të demokracisë, manualit të saj, sepse po…

Opozita: Mosbindje civile kundër Ramës

Pasi refuzuan platformën e negociatorëve ndërkombëtarë dhe pasi bojkotuan takimin e thirrur nga kreu i Kuvendit, Ilir Meta, partitë e opozitës kanë vendosur të përshkallëzojnë aksionin opozitar. Gjithnjë me një objektiv të qartë politik opozitar që mbetet në interes të partive të tyre: Rrëzimin e Edi Ramës. Në një takim…

Liria e medias e kërcënuar edhe në vende demokratike

"Reporterë pa kufij" prezantoi raportin për lirinë e shtypit 2017. Në të gjithë botën vihet re një përkeqësim i gjendjes së lirisë së shtypit. Shqipëria renditet në këtë raport e 76-a, Kosova e 82-a, Maqedonia e 111-a. Grafika e gazetarëve që humbën jetën gjatë punës - viti 2015-2016 Retorika armiqësore…

Pse më sulmojnë lakejtë e Ramës?

Fill pas botimit të shkrimit tim “Edi Rama narçizizmi malinj dhe shoqëria shqiptare”, si për ta ilustruar çka shkruaja, filluan sulmet denigruese kundër meje në stilin e manipulatorit pervers. Titujt bombastikë qenë se Lubonja paska “shitur”, “denoncuar”, “spiunuar” të atin dhe se duhen hapur dosjet e këtyre lubonjëve se pse…

Me zor e mundim...por Franca mbetet europiane!

Kandidati Emmanuel Macron është shpresa e fundit e Europës. Megjithatë një populiste triumfoi e u fut në balotazh në Francë. Kjo është një goditje historike për demokracinë, por ende jo katastrofë, mendon Bernd Riegert. Mund të kishte ndodhur edhe më keq, por megjithatë rezultati i raundit të parë të zgjedhjeve…

Europa ime: Çfarë po bëjnë francezët me Europën?

Europa ndodhet në shtratin e operacionit, paralajmëron shkrimtarja kroate, Jagoda Marinic. Fitorja e kandidates, Marine Le Pen në Francë mund ta ndajë Europën mes për mes. Të kujtojmë në këto ditë pranvere të mbuluara nga shiu krimbin e tokës. Ekziston kudo bindja se ai mund të rigjenerohet edhe pse ndahet…

Epokë e re në Turqi: Erdogani i merr të gjitha

Presidenti Erdogan mori gjithçka që deshi, por jo në një fitore plebishitare. Shumë pyetje nuk kanë marrë përgjigje kur AKP nxiton të kremtojë fitoren. Seda Serdar pyet nëse sezoni i votimit kaloi apo vetëm po nis. Turqia nuk është më në udhëkryq. Një epokë e re ka nisur. Pesëdhjetë e…
Subscribe to this RSS feed