A do të ndikojë shtyrja e votimeve në Kavajë për të zgjidhur krizën politike në Shqipëri?

Mazhoranca këmbëngul që zgjedhjet parlamentare duhet të mbahen më 18 qershor, kurse opozita ka paralajmëruar protestë masive në Tiranë për plotësimin e kushtit për qeveri teknike. Ndërprerja e procesit të votimit për kryetarin e Bashkisë së Kavajës, nga tërheqja e kandidatit të mazhorancës, duket sikur ka zbutur tensionin politik, por…

Liberalin apo nacionalisten? - Franca voton

Në balotazhin e së dielës (07.05), 48 milionë francezë janë thirrur të votojnë për kandidatin liberal Emmanuel Macron apo nacionalisten, Marine le Pen. Macron kryeson, por surprizat janë të mundshme. Gazeta satirike franceze, "Charlie Hebdo", e cila në vitin 2015 u kthye në objekt sulmi terrorist në Paris, në numrin…

Kush fitoi sot?

Nga Desada METAJ Pas shumë ditësh në një ngërç politik dhe negociata pa asnjë rezultat, mbrëmja e sotme dhuroi lëvizjen e parë që duket se të paktën çtensionoi pritshmëritë e ditës së zgjedhjeve në Kavajë. Edi Rama në një konferencë të paralajmëruar njoftoi tërheqjen e kandidatit socialist dhe pak më…

Po tani?

Nga Blendi Fevziu – Po tani? Kjo është pyetja e parë që gjithsecili i ka bërë vetes kur ka dëgjuar lajmin e dështimit të negociatave Rama – Basha në selinë e Presidentit Nishani! Jo sepse kishte ndonjë deklaratë konkrete, por sepse mënyra se si u rrit pritshmëria dje dhe se…

Topalli-Bregu-Selami kundër Lulzim Bashës

Protesta 70 ditore e Partisë Demokratiek në çadër dhe kreu i opozitës Lulzim Bashës është sulmuar ashpër dje për bojkotin e zgjedhjeve. Këtë herë, akuzat dhe kritikat nuk kanë ardhur nga mazhoranca apo ndërkombëtarët, por nga brenda vetë Partisë Demokratike. Tre politikanë me përvojë në selinë blu; Jozefina Topalli, Majlinda…

Kokëdhima sulm frontal ish-mikut Edi Rama

“Kryeministri aktual, si Saliu, ai është gati t’i vërë zjarrin Shqipërisë për karrigen e tij”,- tha kreu i Zgjidhja Kreu i Lëvizjes Zgjidhja, ish-deputeti i PS-së, Koço Kokëdhima ka bërë dje sulmin më të ashpër politik ndaj Edi Ramës që nga koha që është angazhuar në politikë. Një sulm që…

Ilir Meta, presidenti ndryshe

Deri më 24 korrik, datë kur betohet, do shikojmë të njëjtin Ilir Meta. Me 24 korrik e pas do kemi tjetër Kryetar Shteti, ndryshe nga sa kemi parë në këto 27 vite. Në fjalimin e parë si kryetar shteti, Ilir Meta tha: Të bëjmë çdo gjë për stabilitetin e vendit…

“Mallkimi” i Presidentit

Nga Blendi Fevziu “Presidenti i Republikës është Kryetar i Shtetit dhe përfaqëson unitetin e popullit”. Kjo është pika e parë e nenit 86 të Kushtetutës së Shqipërisë! Në fakt si të ishte një mallkim, pikërisht ai person që duhej të përfaqësonte Unitetin e Popullit dhe që duhej të kishte një…

Çfarë do ndodhë me Ilir Metën President?

Nga Blendi Fevziu – Ilir Meta pritet të zgjidhet nesër Presidenti i ri i Shqipërisë. Ai bëhet kështu, presidenti i shtatë i Shqipërisë Pluraliste dhe padyshim më i dobëti në listën e parardhësve të tij. Më i dobëti jo për hir të staturës politike, (pas Berishës që drejtoi presidencën në…

A do ta ndalë Brukseli Budapestin?

Grindja mes BE-së dhe Hungarisë për ligjin e ri për arsimin e lartë ka hyrë në një kategori të re. BE-ja nis procesin. Kryeministri Orban paraqiti në Bruksel pozicionet e tij dhe nënqeshi. Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban nuk është aspak burracak. Ai u përball sërish me Parlamentin Europian lidhur…
Subscribe to this RSS feed