asd.jpg

Lufta për cilësinë e bombave mes SHBA’së e Rusisë ka nisur

Lufta për cilësinë e bombave mes SHBA’së e Rusisë ka nisur

Vladimir Putini ka një armë katër herë më të fuqishme se bomba amerikane që vrau 36 militantë të ISIS-it në Afganistan.

“Nëna e të gjitha bombave” [MOAB], e cila i përket forcave amerikane, peshon mbi 9 mijë kilogramë. Por versioni rus i quajtur “Babai i të gjitha bombave” peshon më shumë sesa ajo amerikane dhe ka 44 tonë TNT.

Kjo do të thotë katër herë më shumë sesa modeli amerikan që shkatërron çdo gjë brenda rrezes së shpërthimit.

MOAB-i amerikan ka 11 tonë TNT me një rreze prej 300 metrave, por Daily Mail raporton se bomba ruse është edhe më e fuqishme dhe shkurt quhet “ATBIP”.

Additional Info

  • Okelio:
    Okelio
Login to post comments
back to top

Sport

Ky është Shenjt!

26 Prill, 2017 | No comments

E gjithë bota është rikthyer te elozhet për Lionel Messin. Mjaftoi vetëm një ndeshje e vetme që të gjithë të binden. “...

Sport

Fitojnë Kukesi dhe Skenderbeu

23 Prill, 2017 | No comments

Në fillim Emini, më pas Pejiç më penallti  shënuan për Kukësin, ndërsa Karioka dhe sërish kroati, shënuan pasi Tirana ...

Sport

Shorti vendos derb madrilen, buzëqesh Juve

21 Prill, 2017 | No comments

Shorti i hedhur në Nion të Zvicrës vendosi përballë Realin me Atletikon e Madridit, ndërsa Juventusi do të përballet m...

Te ndryshme

FOTO të rralla përpara Luftës së Dytë Botërore, ja si dukej një nga perlat e Shqipërisë

04 Maj, 2017 | No comments

Publikohen disa foto të rralla të zonës së Thethit përpara se Shqipëria të përfshihej në Luftën e Dytë Botërore. Th...

Te ndryshme

Burri kontrollon telefonin e gruas dhe i ikën truri nga mesazhet që lexon (Foto)

26 Prill, 2017 | No comments

Privatësia është e nevojshme dhe për ta ruajtur atë, ndonjëherë është mirë që të fshihen mesazhet sepse dashje pa dash...

Te ndryshme

10 vjeçarja që “sfidon” hapur Veliaj: Do të rrëmbej karrigen, ti ke shitur fiq, unë shes bonbone (Video)

22 Prill, 2017 | No comments

Jona është një vajzë 10 vjeçare e cila u bë pjesë e emisionit “Oktapod”, duke rrëfyer historinë e saj. Ajo del shet...