asd.jpg

Facebook po ndërton teknologjinë që ju lejon të shkruani direkt nga truri

Facebook po ndërton teknologjinë që ju lejon të shkruani direkt nga truri

Facebook është duke punuar në një teknologji e cila do t’ju lejojë të shkruani fjalë direkt nga truri dhe të “dëgjoni” përmes lëkurës tuaj.

Kompania ka mbledhur një ekip prej 60 shkencëtarësh dhe inxhinierësh për të punuar në të ardhmen e komunikimit në Building 8, divizonin e ri harduerik të kompanisë.

“Çfarë nëse do të mund të shkruanit direkt nga truri juaj? Tingëllon e pamundshme, por është më afër që të ndodh se që mund ta mendoni”, tha Regina Dugan në konferencën F8 të Facebook në San Jose.

Truri i njeriut është ekuivalent me transmetimin e 40 filmave HD çdo sekondë. Ne shpërndajmë vetë disa prej mendimeve si fjalë, të cilat Dugan i përshkruan si një algoritëm.

Ekipi i saj është duke punuar në një teknologji të re e cila mund ta lexojë mendjen tuaj duke përdorur senzorë, dhe më pas ta përkthejë atë informacion në fjalë, transmeton Gazeta Express.

Ka disa shembuj të kësaj teknologjie tashmë, por janë të ngadalshëm dhe kërkojnë implante kirurgjike.

Facebook shfaqi një video të një gruaje me ALS e cila, me ndihmën e implanteve, ishte në gjendje që të shkruante tetë fjalë për një minutë pa lëvizur gishtat e saj.

Additional Info

  • Okelio:
    Okelio
Login to post comments
back to top

Sport

Ky është Shenjt!

26 Prill, 2017 | No comments

E gjithë bota është rikthyer te elozhet për Lionel Messin. Mjaftoi vetëm një ndeshje e vetme që të gjithë të binden. “...

Sport

Fitojnë Kukesi dhe Skenderbeu

23 Prill, 2017 | No comments

Në fillim Emini, më pas Pejiç më penallti  shënuan për Kukësin, ndërsa Karioka dhe sërish kroati, shënuan pasi Tirana ...

Sport

Shorti vendos derb madrilen, buzëqesh Juve

21 Prill, 2017 | No comments

Shorti i hedhur në Nion të Zvicrës vendosi përballë Realin me Atletikon e Madridit, ndërsa Juventusi do të përballet m...

Te ndryshme

FOTO të rralla përpara Luftës së Dytë Botërore, ja si dukej një nga perlat e Shqipërisë

04 Maj, 2017 | No comments

Publikohen disa foto të rralla të zonës së Thethit përpara se Shqipëria të përfshihej në Luftën e Dytë Botërore. Th...

Te ndryshme

Burri kontrollon telefonin e gruas dhe i ikën truri nga mesazhet që lexon (Foto)

26 Prill, 2017 | No comments

Privatësia është e nevojshme dhe për ta ruajtur atë, ndonjëherë është mirë që të fshihen mesazhet sepse dashje pa dash...

Te ndryshme

10 vjeçarja që “sfidon” hapur Veliaj: Do të rrëmbej karrigen, ti ke shitur fiq, unë shes bonbone (Video)

22 Prill, 2017 | No comments

Jona është një vajzë 10 vjeçare e cila u bë pjesë e emisionit “Oktapod”, duke rrëfyer historinë e saj. Ajo del shet...