asd.jpg

Trump, Merkel dhe marrëdhëniet me Rusinë

Takimi i parashikuar për sot mes Presidentit Donald Trump dhe kancelares gjermane Angela Merkel është shtyrë për të premten si pasojë e një stuhie dëbore që ka prekur verilindjen amerikane. Presidenti amerikan Donald Trump ka në plan të bisedojë me Kancelaren gjermane rreth përvojës së saj me presidentin rus Vladimir…

Gabriel: Jo më krahasime me kohën naziste

Ministri i Jashtëm turk, Cavusoglu përdori si fundmi gjuhë të ashpër kundër Gjermanisë ashtu si edhe presidenti Erdogan. Madje pala turke nuk u druajt të përdorë krahasime me nazizmin. Sigmar Gabriel dhe ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu Në takimin me ministrin e Jashtëm turk, Mevlüt Cavusoglu, ministri i Jashtëm…

Maqedoni, moskrijimi i qeverisë pengon zgjedhjet lokale

Zvarritja e krijimit të qeverisë së re në Maqedoni pengon, veç të tjerash dhe mbajtjen e zgjedhjeve lokale, të caktuara në maj të këtij viti. Në bazë të Kodit Zgjedhor maqedonas, zgjedhjet lokale duhet t’i shpallë kryetari i Parlamentit 70 ditë përpara organizimit të tyre.Radio “Europa e lirë” thotë se…

Presidenti maqedonas nuk jep mandatin Zaev

Udhëheqësi i Partisë Social-Demokrate – LSDM - Zoran Zaev e akuzoi të mërkurën në mbrëmje Presidentin Gjorgje Ivanov se po bën grusht shteti dhe po e fut vendin në një krizë më të thellë, pasi ai refuzoi t'i japë mandatin për themelimin e qeverisë. “Ivanov nuk e respekton vullnetin e…

Si dobësia e BE-së dobëson edhe Ballkanin

Marrëdhëniet mes fqinjëve në Ballkan nuk kanë qenë prej vitesh kaq të helmuara sa sot. Disa politikanë përdorin hapur retorikën e luftës dhe të ndryshimit të kufijve. Çfarë po e rindez nacionalizmin në Ballkan? Për një kohë të gjatë u duk se Ballkani më në fund i përzuri fantazmat e…

Franca ka 2000 miliardë euro borxhe

2000 miliardë euro borxhe ka Franca. Disa kandidatë për president angazhohen për Frexit, daljen e Francës nga unioni monetar. Por kjo do të ishte një katastrofë ekonomike për vendin, thonë ekspertët. Front National kundër euros Për disa kandidatë për president në Francë, euro është fajtore për problemet e vendit, për…

Qeveria e re maqedonase me Zaev

Zoran Zaev njoftoi se ka marrëveshje për qeverinë e re, pas bisedimeve me Bashkimin Demokratik për Integrim. Në një dalje publike për mediat, Zaev tha se krijimi i qeverisë së re është çështje ditësh. “Janë siguruar firmat për marrjen e mandatit për formimin e qeverisë së re. Ka mbetur edhe…

Mesashi i SHBA për liderët e Europës

Nënpresidenti amerikan, Mike Pence iu ka thënë liderëve evropianë se Shtetet e Bashkuara “tani dhe gjithmonë do të jenë aleati juaj më i madh”, duke u munduar kështu që të heq shqetësimet rreth përkushtimit të Uashingtonit ndaj lidhjeve transatlantike nën udhëheqjen e presidentit Donald Trump. Duke folur në Konferencën e…
Subscribe to this RSS feed

Sport

Ky është Shenjt!

26 Prill, 2017 | No comments

E gjithë bota është rikthyer te elozhet për Lionel Messin. Mjaftoi vetëm një ndeshje e vetme që të gjithë të binden. “...

Sport

Fitojnë Kukesi dhe Skenderbeu

23 Prill, 2017 | No comments

Në fillim Emini, më pas Pejiç më penallti  shënuan për Kukësin, ndërsa Karioka dhe sërish kroati, shënuan pasi Tirana ...

Sport

Shorti vendos derb madrilen, buzëqesh Juve

21 Prill, 2017 | No comments

Shorti i hedhur në Nion të Zvicrës vendosi përballë Realin me Atletikon e Madridit, ndërsa Juventusi do të përballet m...

Te ndryshme

FOTO të rralla përpara Luftës së Dytë Botërore, ja si dukej një nga perlat e Shqipërisë

04 Maj, 2017 | No comments

Publikohen disa foto të rralla të zonës së Thethit përpara se Shqipëria të përfshihej në Luftën e Dytë Botërore. Th...

Te ndryshme

Burri kontrollon telefonin e gruas dhe i ikën truri nga mesazhet që lexon (Foto)

26 Prill, 2017 | No comments

Privatësia është e nevojshme dhe për ta ruajtur atë, ndonjëherë është mirë që të fshihen mesazhet sepse dashje pa dash...

Te ndryshme

10 vjeçarja që “sfidon” hapur Veliaj: Do të rrëmbej karrigen, ti ke shitur fiq, unë shes bonbone (Video)

22 Prill, 2017 | No comments

Jona është një vajzë 10 vjeçare e cila u bë pjesë e emisionit “Oktapod”, duke rrëfyer historinë e saj. Ajo del shet...