Koreja e Veriut paralajmëron Kinën për ‘pasoja katastrofike’

Koreja e Veriut paralajmëron Kinën për ‘pasoja katastrofike’

Koreja e Veriut ka paralajmëruar Kinën se do te këtë "pasoja katastrofike" ndaj marrëdhënieve mes tyre nëse lideri kinez do të rrisë sanksionet ekonomike kundër shtetit autoritar

Duke përdorur mediat shtetërore për të kërcënuar Pekinin, qeveria e Koresë së Veriut nxori paralajmërimin përmes Agjencisë Qendrore të Korporatës Koreane (KCNA).

Duke iu referuar partnerit të tij tregtar dhe aleatit të vetëm,  media akuzonte Kinën se nuk i kishte kritikuar veprimet e ndërmarra nga administrata e Donald Trump, ndërkohë që vazhdonte të merrte masa ndëshkuese kundër Phenianit.

“Kina nuk ka thënë qoftë edhe një fjalë e vetme për aktin e Shteteve të Bashkuara, të cilat kanë shtyrë Gadishullin Korean në prag të luftës, thoshte komenti mediatik, duke ashtuar se kjo situatë do të conte drejt pasoja katastrofike.

Login to post comments
back to top