Cili ishte fati i grave ruse në Shqipëri, vjen filmi shqiptaro – rus me skenar të Ismail Kadaresë

Gjatë periudhës së komunizmit Shqipëria pati për disa vite marrëdhënie shumë të mira me Bashkimin Sovjetik. Për rrjedhojë shumë shqiptarë shkuan studiuan në Rusi, aty patën edhe lidhje me femrat ruse, një ndër ta edhe shkrimtari i njohur Dritëro Agolli. Por gjatë kësaj periudhe edhe shumë rusë mbërritën në vendin…

Digjet makina e kryetarit të PS së Lezhës

Makina e kryetarit të PS-së në Lezhë, Andi Marku është gjetur e djegur mëngjesin e sotëm pranë prefekturës së Lezhës. Ngjarja është vënë re në mëngjes, ndërsa zjarrfikësit kanë shkuar dhe e kanë shuar. Ndërsa policia është duke vazhduar hetimet, Andi Marku, shef komisariati nëpër disa qytete të Shqipërisë është…

Konflikti 17-vjeçar; si u tjetërsua ish-kampi i Sarandës në hotelin luksoz të Balilit

Konflikti 17-vjeçar; si u tjetërsua ish-kampi i Sarandës në hotelin luksoz të Balilit Një sindikatë e vogël, e quajtur Sindikata e Pavarur e Ushqimit dhe Bashkim Balili ndodhen në konflikt gjyqësor prej vitit 2000 për pronësinë e Santa Quarantës-pasuri e cila u tjetërsua në mënyrë të kundraligjshme përmes dy vendimeve…

5 maji-dita e dëshmorëve

Presidenti Bujar Nishani, Kryeministri Edi Rama, Kryetari i Kuvendit Ilir Meta kanë zhvilluar sot homazhe në Varrezat e Dëshmorëve të Kombit me rastin e 5 Majit, Ditës së Dëshmorëve të Atdheut. Kryeministri ka shkruar sot në Fb para nisjes së ceremonisë, fjalët: "Përkulemi me nderim për ata që për atdhe…
Subscribe to this RSS feed